Co to jest odzież robocza?

Co to jest odzież robocza? Robocza odzież to ta, która jest używana na stanowiskach pracy. Musi być dostosowana do wykonywania obowiązków, które mają związek z danym zawodem. To pracodawca jest odpowiedzialny za wydawanie odzieży roboczej lub ekwiwalentu tej odzieży. Kiedy odzież robocza jest wymagana? Określają to przepisy BHP. Obowiązek noszenia roboczej odzieży dotyczy stanowisk pracy gdzie odzież prywatna mogłaby zostać ubrudzona lub zniszczona. Poza odpowiednią odzieżą roboczą, konieczne może być również obuwie czy akcesoria, np. okulary, kaski, czapki czy rękawiczki.

Czym jest odzież robocza

Jak można podzielić odzież roboczą? Jeśli chodzi o podział, podstawowym kryterium wyróżnienia różnych rodzajów odzieży roboczej, jest jej przeznaczenie. Dlatego wyróżniamy odzież roboczą dla branży gastronomicznej, lekarskiej, ogrodniczej, budowlanej czy dla mechaników. Odzież roboczą można także podzielić ze względu na to, jaką część ciała czy garderoby okrywa.

Odzież robocza – co to takiego?

Odzież robocza jest wykonywana z różnych materiałów. Ważne jest jednak to, że zwykle głównym składnikiem tych ubrań jest bawełna. Odzież drelichową wyróżnia stuprocentowy udział bawełny w składzie. Dzięki temu, że jest ona wykonana z naturalnego materiału, jest przewiewna. To najbardziej popularny rodzaj odzieży roboczej. Tego rodzaju odzież możemy nabyć w wielu kolorach i gramaturach. Popularna jest także odzież robocza bawełniana z domieszką innych włókien. Połączenie bawełny z syntetycznymi materiałami sprawia, że zmieniają się jej właściwości. Może chronić przed różnego rodzaju zabrudzeniami, w tym może mieć właściwości olejoodporne czy wodoodporne. Tego rodzaju odzież również łatwiej się czyści.