Jak prawidłowo dobrać odzież ochronną?

Zakup odpowiedniej odzieży ochronnej nie należy do najprostszych zadań. Jej dobór zależy od kilku istotnych rzeczy oraz norm, które produkt musi spełniać na konkretnym stanowisku pracy. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać odzież roboczą z praktycznego punktu widzenia? Zapraszamy do lektury.

Kilka informacji o odzieży ochronnej

Wybierając odzież ochronną lub roboczą dla siebie oraz swoich pracowników, należy zwrócić uwagę i trzymać się kilku kluczowych kwestii. Dzięki temu możesz być pewny, że oprócz odpowiedniej ochrony, odzież zapewnia również wygodę i komfort użytkowania. Jest to niezwykle ważna cecha, która przekłada się bezpośrednio na efektywność i jakość pracy. Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś zmuszony pracować w nieprzystosowanym lub za małym kombinezonie. Teraz zwróć uwagę na to, w jakiej temperaturze pracuje i z jakimi zagrożeniami spotykają się na co dzień Twoi pracownicy.

O ile w niektórych miejscach pracy możemy sami zdecydować o rodzaju odzieży ochronnej, o tyle w dla danych branż przewidziane są odpowiednie linie kombinezonów, objęte przepisami BHP, normami i certyfikatami. Z tego względu przy wyborze ubrań warto zwrócić uwagę właśnie na warunki pracy, temperaturę, kontakt z chemią i materiałami, które mogą wpłynąć na zdrowie. Kwestie praktyczne oprócz wspomnianej wygody dotyczą również łatwości w utrzymaniu produktu w czystości i jego odporności. Do najbardziej popularnej odzieży ochronnej należą:

Kombinezon – jednoczęściowe ubranie składające się z połączenia spodni i bluzy. Najczęściej posiada wygodny zamek błyskawiczny. Taki rodzaj odzieży ochronnej najlepiej sprawdza się w rolnictwie, pracach malarskich, toksycznych środowiskach pracy i warsztatach. Warto pamiętać, że dostępne są modele zimowe i letnie.

Spodnie robocze – tym co odróżnia je od zwykłej odzieży, jest najczęściej mocny materiał i kieszonka z przodu, w której z łatwością można zmieścić wszystkie niezbędne artykuły i narzędzia. Dodatkowo mają miejsce na nakolanniki.

Spodnie do pasa – klasyczny typ odzieży ochronnej. Najczęściej posiadają miejsce na nakolanniki i wiele kieszeni, w których bez problemu mieszczą się najważniejsze narzędzia. W wyglądzie przypominają spodnie robocze. Różnica polega na tym, że nie posiadają dodatkowych szelek.

Podsumowanie

Podsumowując, odzież ochronna to grupa produktów stworzonych do pracy w trudnych warunkach. Ich odpowiedni wybór zależy od kilku kwestii – przede wszystkim związanych z miejscem zatrudnienia i warunkami atmosferycznymi. Jednym z najczęściej wybieranych materiałów służących do wyprodukowania ubrań ochronnych jest bawełna.