Jak wybrać dobrą odzież roboczą?

Doskonałej jakości odzież robocza to absolutnie niezastąpiony dodatek do pracy w wielu branżach i różnorodnych stanowiskach. Nie warto bagatelizować jej stosowania na co dzień. Dobrze pamiętać, że obowiązek jej dostarczenia pracownikowi leży po stronie pracodawcy. Warto podkreślić, że dobra odzież robocza ma głównie chronić zdrowie pracownika oraz zabezpieczać przed zniszczeniem jego prywatnego ubrania.

Odzież robocza to jeden z niezwykle istotnych i zupełnie nie do zastąpienia, elementów pracy wielu osób w różnorodnych branżach. Zastosowania najwyższej jakości odzieży tego rodzaju nie wolno kwestionować. W wielu przypadkach bowiem chodzi o zdrowie i życie pracowników. Tu nie ma miejsca na kwestionowanie wyboru (lub nie), odzieży roboczej właśnie.

Spis treści:

  • Bezpieczeństwo i higiena pracy priorytetem
  • Odzież robocza optymalnie dobrana
  • Różnice w stosunku do odzieży ochronnej

Wybór odzieży roboczej dostępnej współcześnie jest ogromny. Sęk jednak w tym, by wybierać mądrze i świadomie. Najlepiej korzystać z szerokiego asortymentu dostępnego nie gdzie indziej jak u dobrego producenta tejże odzieży. O czym warto pamiętać przed ostatecznym wyborem odzieży roboczej? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Bezpieczeństwo i higiena pracy priorytetem

Najlepsze warunki zatrudnienia, a jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa i higieny pracy to podstawa udanej pracy w każdej branży. Warto pamiętać jednak, że dobór odpowiedniej odzieży roboczej nie jest wcale taki prosty. Wybierając odzież dla pracowników, warto postawić przede wszystkim na najwyższą jej jakość, doskonałe wykończenie, jak również spełnianie wszystkich aktualnie obowiązujących norm bezpieczeństwa. Zgodnie z założeniami Kodeksu pracy, obowiązek nieodpłatnego dostarczenia najlepszej odzieży roboczej pracownikom, leży po stronie pracodawcy.

Odzież robocza optymalnie dobrana

Nawet najbardziej profesjonalnie i starannie wykonana odzież robocza nie może być niewłaściwie dopasowana czy to do stanowiska pracy, czy osoby, która będzie wykonywała swoje obowiązki zawodowe na tym stanowisku. Trzeba przyłożyć więc ogromną wagę nie tylko do najwyższej jakości odzieży roboczej, ale również i jej świetnego dopasowania do wymiarów konkretnej osoby. Zbyt ciasna, krępująca ruchy czy wykończona materiałem podrażniającym skórę – taka odzież nie sprawdzi się w żadnym przypadku. Warto więc właśnie na te czynniki zwracać uwagę podczas wyboru odzieży roboczej dedykowanej naszym pracownikom.

Różnice w stosunku do odzieży ochronnej

Głównym założeniem profesjonalnej odzieży roboczej jest zapewnienie pracownikom maksymalnej ochrony zdrowia, ale i prywatnego ubrania osoby zatrudnionej na danym stanowisku. Z kolei odzież ochronna ma za zadanie głównie skutecznie zabezpieczać przed różnorodnymi czynnikami występującymi w danym środowisku pracy. Mowa o czynnikach biologicznych, chemicznych czy nawet tych związanych z zagrożeniami mechanicznymi.