Kto powinien korzystać z odzieży ostrzegawczej?

W wielu branżach bez odzieży ostrzegawczej ani rusz. Warto więc szukać wysokiej jakości odzieży od najlepszego producenta. Niech gwarantuje zawsze idealną widoczność pracownika oraz zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Odzież ostrzegawcza jest specjalnym rodzajem odzieży pracowniczej, obowiązkowej w wielu specjalistycznych branżach. Jakich? Tu mowa głównie o pracy kierowców, obsługi lotniska, strażaków, ratowników czy pracowników budowlanych lub gdy pracodawca/właściciel obiektu tego oczekuje. Gdzie szukać odzieży o najlepszych parametrach jakości? Z pewnością u cieszącego się dobrą opinią producenta. Sprawdźmy dlaczego.

  • Rodzaje odzieży ostrzegawczej
  • Jak wybrać odzież ostrzegawczą?

Choć odzież ostrzegawcza nie jest stworzona w celu zapewnienia bezpośredniej ochrony przed danym zagrożeniem – to jednak skutecznie może zmniejszyć ryzyko zaistnienia sytuacji niebezpiecznej. Jedną z najważniejszych norm, obowiązkową do spełnienia przez profesjonalną odzież ostrzegawczą, pozostaje norma EN ISO 20471. To ona zapewnia doskonałą widoczność zarówno w nocy, jak i w dzień, i to z każdej perspektywy oraz pod każdym kątem.

Rodzaje odzieży ostrzegawczej

Bogaty wybór zróżnicowanego asortymentu dostępnego w ofercie dobrego producenta odzieży ostrzegawczej sprawia, że teraz każdy będzie mógł znaleźć odzież spełniającą nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Do najpopularniejszych elementów odzieży odblaskowej zaliczymy z pewnością kamizelki ostrzegawcze, kurtki robocze odblaskowe, bluzy oraz spodnie. Dodatkowo teraz te wszystkie elementy odzieży będą wykonane z wyjątkowo wytrzymałych i dobrych jakościowo materiałów oraz odznaczać się będą nieprzeciętną odpornością wybarwień zarówno na pranie, czyszczenie chemiczne, jak i chociażby kontakt z potem. Warto podkreślić, że w profesjonalnej ofercie odzieży ostrzegawczej znajdziemy ciekawe propozycje odzieżowe dedykowane nie tylko mężczyznom, ale również i kobietom. Coraz więcej pań zatrudnionych jest obecnie w branżach wymagających użytkowania specjalistycznej odzieży – i ta dostępność odzieży dla kobiet bardzo się chwali.

Jak wybrać odzież ostrzegawczą?

Rodzaj odzieży ostrzegawczej, jej wykończenie czy inne parametry, zależeć będą od kilku ważnych czynników. Podstawowym będzie rodzaj oraz natężenie światła. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalna odzież robocza najwyższej jakości, powinna zapewniać maksymalną widoczność niezależnie od tego, czy jest dzień, noc, czy też korzysta się ze sztucznego czy ograniczonego oświetlenia naturalnego. Kolejnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na wybór odzieży ochronnej będzie natężenie ruchu w danej branży. Im większe, tym większą uwagę trzeba zwrócić na dobór odpowiedniej odzieży odblaskowej.

Do tego, wybierając odzież ostrzegawczą, dobrze wiedzieć o trzech kategoriach jej ochrony oraz dostępności różnego rodzaju wybarwień. Materiały fluorescencyjne mogą być dostępne bowiem w barwie żółtej, czerwonej oraz pomarańczowo – czerwonej.