Obuwie ochronne do pracy

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie buty to podstawa w wyposażeniu każdej osoby pracującej w magazynie czy na budowie. Oferta różnego rodzaju modeli znajdujących się na rynku jest bardzo obszerna, dzięki czemu każdy znajdzie to, co go interesuje. Ich głównym przeznaczeniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa i uchronienie przed niepożądanymi czynnikami mechanicznymi i urazami, jakich możemy się nabawić w trakcie wykonywania pracy. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze obuwia? Zapraszamy do lektury.

Różnica między obuwiem ochronnym a roboczym

Buty ochronne i robocze. Jako termin są zazwyczaj stosowane na przemian, a tak naprawdę odnoszą się do produktów, które posiadają całkowicie inne przeznaczenie. Warto mieć to na uwadze, gdy będziemy kompletować zestaw odzieży do pracy. Buty ochronne BHP, jak sama nazwa wskazuje, służą do mocnej ochrony naszych stóp i dolnej części nóg przed wszelkiego rodzaju urazami, między innymi: mechanicznymi czy chemicznymi. Natomiast obuwie robocze, nie zapewnia nam równie wysokiego bezpieczeństwa w porównaniu do wspomnianych wyżej. Noszenie ich jest najczęściej wymagane ze względu na potrzeby higieniczno-sanitarne lub technologiczne.

Trzy podstawowe typy butów ochronnych

Obuwie ochronne podzielone zostało według rodzaju zagrożeń, których cechy są zawarte w międzynarodowych normach ISO.

  • Safety (S) – posiadające wzmocniony nosek, który odporny jest na nacisk 200 J i ucisk o sile 15 kN.
  • Protective (P) – wyposażone w podnosek z blachą, mimo to są w stanie wytrzymać aż o połowę mniejszą siłę nacisku w porównaniu do wyżej wymienionych.
  • Occupational (O) – nie posiadają szczególnego zabezpieczenia palców, dlatego wykorzystywane są w miejscach, gdzie nie ma możliwości zmiażdżenia palców u stopy.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru?

W momencie, gdy wybieramy buty robocze najważniejszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego zostały wykonane podeszwy.
Dla przykładu poliuretan zapewnia wytrzymałość do temperatury 100 stopni Celsjusza, dzięki pojedynczej gęstości. Sprawdzi się on idealnie dla osób, dla których koniecznością jest izolacja termiczna.

Budowa obuwia

Twarda podeszwa, która wymagana jest między innymi w drogownictwie, najlepiej, gdy jest wykonana z poliuretanu o podwójnej gęstości. Kiedy zależy nam na gwarancji ochrony przed chemikaliami, idealnym rozwiązaniem jest poliuretan połączony z kauczukiem nitrylowym.
Część wierzchnia w obuwiu wysokiej jakości powinna być wykonana ze zwierzęcych skór licowych, zamszu lub weluru. Jednak ze względu na bardzo szeroką ofertę na rynku, znajdziemy także produkty z pokrycia tekstylnego lub syntetycznego.

Nieważne dla kogo poszukujemy butów najważniejsze, aby były dobrej jakości. Muszą być przewiewne, idealnie dopasowane oraz gwarantujące ochronę w trakcie pracy. Nie zapominajmy również, że będziemy w nich chodzić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Nie warto oszczędzać na komforcie i zdrowiu.