Odzież ochronna do pracy w ogrodzie

Większość osób może wyobrażać sobie zastosowanie odzieży ochronnej tylko w trudnych warunkach takich jak praca przy wysokich temperaturach, materiałach trujących lub na budowie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że praca w ogrodzie również wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Zapraszamy do lektury.

Niepozorny ogród

Ogród to oprócz lokacji do wypoczynku, spędzenia czasu w gronie znajomych czy rozpalenia grilla, również miejsce pracy. Wiele osób może uważać, że pielęgnując trawnik, krzewy czy rabaty, pracownik nie jest narażony na żadne niebezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego! Również w tym miejscu należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, związanych ze zdrowiem i życiem, oraz wszystkich elementów BHP.

Aby można było się w pełni cieszyć pracą w ogrodzie na świeżym powietrzu, należy zabezpieczyć się w odpowiedni i wymagany przez przepisy sposób. Brak takiego postępowania może prowadzić do urazów mechanicznych ciała w trakcie wykonywania pracy. Wszelkie działania w ogrodzie będą bezpieczne, jeżeli będziemy się trzymać najważniejszych wskazówek.

Praca w ogrodzie – nie tylko na ziemi

Praca na wysokości może być kojarzona z budową domu lub innych budynków użyteczności publicznej. Mało kto wie, że do tego rodzaju zajęć, należą również wszystkie zadania wykonywane na drabinie. Podczas prac w ogrodzie, możemy z niej spaść, lub zniszczeniu może ulec jeden ze szczebli. Aby zachować wszelkie względy bezpieczeństwa, należy na samym początku sprawdzić stan drabiny. Drugim elementem są odpowiednie buty, charakteryzujące się mocną przyczepnością i grubością oraz odzież, która nie krępuje naszych ruchów.

Ostre drzewa i krzewy

Jeżeli odpowiednio zabezpieczyłeś się do pracy na wysokości, zejdźmy na chwilę na ziemię. W trakcie działań związanych z cięciem drzew i krzewów należy zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej, zabezpieczające głowę oraz inne części ciała przed wypadkami takimi jak wióry, spadające gałęzie czy wystające ostre krawędzie krzewów. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnych okularów ochronnych i plastikowej maski. Głowę warto schronić pod solidnym kaskiem, a najbardziej narażone na otarcia i urazy mechaniczne – dłonie, włożyć w grube rękawice.

Preparaty roślinne

Oprócz urazów mechanicznych należy również pamiętać o ochronie przed opryskami roślinnymi. Zawarte w nich substancje mogą spowodować silne zatrucia, uszkodzenia skóry czy reakcje alergiczne. Specjalnie zaprojektowane kombinezony ochronne i maski, pozwolą nam w spokoju pracować w ogrodowych warunkach i nie martwić się o przykre konsekwencje zdrowotne. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż praca na świeżym powietrzu zgodnie z normami BHP.