Kilka informacji o odzieży ostrzegawczej

Wiele osób bagatelizuje temat związany z odzieżą ostrzegawczą, ale nie jest to rozsądne rozwiązanie. Mimo że nie zapewnia ona pełnego bezpieczeństwa, to tak naprawdę nie została do tego stworzona. Jej zadaniem jest zwiększać poziom widoczności i zniwelować ryzyko wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia związanego z pracą. Właśnie ze względu na to, warto mieć ją na sobie w trakcie pracy. Zapraszamy do lektury.

Kiedy stosujemy odzież ostrzegawczą

Jak wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie, odzież ostrzegawczą stosujemy w sytuacji, w której obecność danej osoby musi być sygnalizowana o każdej porze dnia oraz nocy, w warunkach, które ograniczają oświetlenie naturalne lub sztuczne. W tym momencie warto również zaznaczyć, że np. odblaski stosowane są nie tylko na odzieży ochronnej, ale również na ubraniach codziennych, butach, plecakach czy wózkach dziecięcych. Odzież ostrzegawcza, stosowana w miejscu pracy, pozwala podnieść bezpieczeństwo pracowników oraz osób narażonych na przykład na potrącenie przez nadjeżdżający pojazd w trakcie prac drogowych.

Normy prawne a odzież ochronna

Wszystkie elementy związane ze stosowaniem odzieży ochronnej uregulowane są w normie PN-EN ISO 20471. Artykuły w niej zawarte wskazują na wysoką widoczność z każdej strony, bez względu na to, czy osoba znajduje się w danym miejscu w nocy, czy w ciągu dnia. Trudno się temu dziwić, bowiem zdarzają się sytuację na przykład na drodze, w których mgła lub mocne opady śniegu sprawiają, że widoczność może być gorsza niż podczas bezchmurnej nocy. Odpowiednie zabezpieczenie w postaci odzieży ochronnej znacząco ją poprawia. We wspomnianej normie znajdują się również istotne informacje o materiałach odblaskowych na odzieży. Sama odzież natomiast, powinna być wykonana z dwóch opisanych w przepisach materiałów. Należą do nich produkt o właściwościach fluorescencyjnych w barwie: pomarańczowo-żółtej, czerwonej i żółtej oraz materiał odblaskowy. Elementy te zapewniają doskonałą widoczność zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Właściwości

Zadaniem materiału, z którego uszyta została odzież ostrzegawcza, jest zapewnienie odpowiedniej widzialność i odbijanie światła w kierunku źródła, z którego przychodzi, na przykład reflektorów nadjeżdżającego pojazdu. W przepisach położono również duży nacisk na to, aby konstrukcja i kolor odzieży pozwoliły wyróżnić użytkownika z otaczającego go środowiska, w którym się znajduję. Kontrast powinien być zauważalny zarówno w ruchu, jak i w pozycji stojącej.

Podsumowanie

Odzież ostrzegawcza to bez wątpienia element, który w skrajnych sytuacjach może uratować nam nawet życie. Na drodze nie brakuje wypadków z udziałem pieszych. Jeżeli dołożymy do tego kiepskie warunki atmosferyczne i słabą widoczność, o tragedię nie trudno. Z tego względu warto wyposażyć się w jeden komplet takiej odzieży.